Trenčín - PENZION - HORSKÝ HOTEL EVA MÁRIA

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Trenčín

Aktivity

Vitajte v Trenčíne

Mesto Trenčín sa rozprestiera v centre Považského Podolia, v údolí rieky Váh. Obkolesujú ho horstvá – Bielych Karpát zo západu,  Považského Inovca z juhu a Strážovských vrchov z východu. Výhodná geografická poloha sa stala strategickým činiteľom rozvoja tohto mestečka už v minulosti.  O osídlení trenčianskej lokality už v staršej dobe kamennej svedčia viaceré archeologické nálezy. Originálnym dokladom o prítomnosti rímskych legionárov na území Slovenska je nápis vytesaný do trenčianskej hradnej skaly. Je spomienkou na víťazstvo cisára Marka Aurélia nad Kvádmi v roku 179. Začiatky mesta pod mohutným hradom možno hľadať v trhovej osade spomínanej už v roku 1111 na starej ceste od vážskeho brodu pod kopcom Brezina. Dejiny hradu a osudy mesta boli v nasledujúcich storočiach veľmi úzko späté. K najväčšiemu rozkvetu došlo po roku 1275, keď sa hrad dostal do vlastníctva magnáta Matúša Čáka, pána takmer celého územia dnešného Slovenska. V období stredoveku získal Trenčín rôzne výsady a práva, rozvíjali sa remeslá a obchod, konali sa výročné jarmoky a od roku 1380 sa tu varilo i pivo. Kráľ Žigmund povýšil mesto Trenčín v roku 1412 na slobodné kráľovské mesto. Neobchádzali ho mnohé katastrofy a často trpelo i vojnami. Vývoj mesta to však nezastavilo a od druhej polovice 19. storočia sa Trenčín stal významným obchodným a priemyselným centrom Považia.

Dnes má mesto takmer 60 tisíc obyvateľov a je  sídlom Trenčianskeho samosprávneho kraja. Vďaka svojej výhodnej polohe nemá núdzu ani o investorov a patrí medzi najdynamickejšie sa rozvíjajúce mestá na Slovensku. Kvalitné školstvo zabezpečujú viaceré stredné a dve vysoké školy – Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka a pobočka americkej City University Bellevue.

Tisíce návštevníkov prichádzajú do mesta, aby uvideli hrad v jeho plnej kráse a vypočuli si známu povesť o Studni lásky. Príbehy z minulosti vyrozprávajú múzeá, galérie zasa pohladia vaše oči, hradná skala pripomenie rímske časy, keď sa Trenčín nazýval ešte Laugarício. Pestrým kultúrnym a spoločenským životom dýcha mesto najmä v lete. Príďte sa zabaviť na najväčší open-air festival na Slovensku - Pohoda, filmový festival ArtFilm, augustové Trenčianske historické a hradné slávnosti, jesenný festival tradičnej ľudovej zábavy Pri Trenčianskej bráne a mnoho ďalších.


Viac z histórie Trenčína

Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky