Považský hrad - PENZION - HORSKÝ HOTEL EVA MÁRIA

Prejsť na obsah

Hlavná ponuka

Považský hrad

Aktivity

Obec: Považská Bystrica, Okres: Považská Bystrica, Kraj: Trenčiansky, Stolica: trenčianská
Ďalšie názvy:
Bystrický hrad, Bystrica; 1316 castrum Bestruche, 1383 castrum Bystriciensis, 1397 castrum Bistricz, 1458 castrum Bystricza
Stručný popis
Zrúcanina hradu z konca 13. storočia, ktorý vyhorel v roku 1623.
Poloha
Hrad sa nachádza na vápencovom brale 497 m.n.m. severne od Považskej Bystrice nad dedinou Považské Podhradie.
Prístup
Železničnou traťou č.120 Bratislava - Žilina, stanica Považská Bystrica.
Zo železničnej stanice v Považskej Bystrici po do Orlového. Okolo kaštieľa zo 17. storočia na Podhradské lúky a Lopatinu. Po zostup k hradu Bystrica. Zo značkovaného chodníka len asi 100 m na vrchol brala s hradom. Veľmi pekný výhľad na Vážsku kotlinu od Považskej Bystrice po Bytču. Na druhej strane Váhu malebný Veľký a Malý Manín, kroré rozdeľuje Manínska tiesňava. Zostup po do Považského Podhradia. Naspäť do Považskej Bystrice možno využiť príjemný chodník medzi kanálom a Váhom na Orlovský most a vyhnúť sa tak frekventovanej ceste.
Pre lenivejších mestskou dopravou z Považskej Bystrice do Považského Pohradia ku kostolu, odtiaľ po okolo kaštieľa Balašovcov za 20 minút síce strmý, ale krátky výstup na hrad.
Okolité hrady
Bytča, Domanižský hrad, Lednica, Súľov
História
Bol postavený koncom 13. storočia ako odpoveď na vpád Tatárov v roku 1242 na Slovensko. Uhorský kráľ, Bela IV. dal vtedy postaviť viaceré kamenné hrady na Považí. Prvá písomná zmienka o hrade Bystrica je z roku 1316. Ako kráľovský hrad bol spravovaný ustanovenými kastelánmi.

Do vlastníctva rodiny Podmanických sa dostáva hrad v roku 1458, keď kráľ Matej Korvín daroval hrad a panstvo Bystricu Ladislavovi Podmanickému. Rod Podmanických bol významným rodom vo vtedajšom Uhorsku - Michal Podmanický padol v bitke pri Moháči roku 1526 s Uhorským kráľom Ľudovítom II. Štefan Podmanický, ako najstarší biskup v Uhorsku korunoval jeho nástupcu Jána Zápoľského a o rok neskôr Ferdinanda I. Habsburského.

Po Podmanickovcoch pripadol hrad v roku 1571 Ondrejovi Balašovi, ktorý bol hlavným kráľovským komorníkom a novohradským županom. Jeho syn Imrich dal pod hradom postaviť kaštieľ v roku 1631 a opustil hrad, ktorý v roku 1623 vyhorel.

Odvtedy sú z hradu ruiny.
V roku 2008 sa však započali práce na jeho obnove.
Spracoval Peter Bielik

Použitá literatúra:
Kolektív: Považská Bystrica kedysi a dnes, 1998.
Pavel Fükö: Podmanickovci a dejiny Bystrického hradu, 1944
Literatúra

Názvy hradov a zámkov v Slovenskej republike
Slovenský úrad geodézie a kartografie. Bratislava. 1990

viac na www.hrady.sk

Považský Hrad
považský hrad2
Považský Hrad3retro
Pov.Hrad a Manín
Návrat na obsah | Návrat do hlavnej ponuky